YENİ BİR ŞEY ÖĞRENMENİN EN PRATİK YOLU ARTIK ONLINE EĞİTİM

Teknoloji ve İnternetin hayatımızın vazgeçilmezleri olduğu bu zamanda, bilgiye erişim çok kolay. Eskiden bilginin kaynağı okullar, öğretmenler ve kitaplarken artık cebimizde taşıdığımız cihazlar. Bu nedenle eğitim için İnternete başvurmamız da kaçınılmaz bir sonuç oldu. Eskiden öğretmenin anlattığı her şeyi öğretmen anlattığı zaman dinlemek zorundaydık. Artık kendi eğitim ve gelişim fırsatlarımızı kendimiz yaratıyoruz ve eğitimimizi kişiselleştirebiliyoruz. Yani aldığımız bir online eğitimin sadece ihtiyacımız olan kısımlarını öğrenebiliyoruz. Online eğitimin bir diğer önemli avantajlarından biri de, istediğimiz zaman istediğimiz yerde öğrenebiliyor olmak. Ne zaman kendimizi hazır ve motive hissedersek, eğitimimizi o zaman alabiliyoruz. Ayrıca, online eğitimin çok daha ekonomik olması da tercih sebebi olmasında önemli bir etken.

ONLINE EĞİTİM SANILANIN AKSİNE İNTERAKTİF DE OLABİLİR

Online eğitimin dezavantajı nedir diye sorulduğunda birçok kişi öğrencinin pasif olması, soru soramaması ya da dersin interaktif olmaması cevabını verir. Ama artık bunları da çözebiliyoruz. Birçok online kurs veya programda, eğitmenle ve diğer öğrencilerle soru-cevap yoluyla etkileşim yaratmak, tartışma gruplarında aktif şekilde fikir alışverişi yapmak veya grup projeleriyle daha sosyal ve katılımcı bir öğrenme deneyimi yaşamak mümkün.

BİR ÖRNEK: UDEMY’DEKİ İNTERAKTİF İNGİLİZCE EĞİTİMİM

Dünya çapında birçok konu uzmanı ve kurumun online eğitim sunduğu bir platform olan Udemy’yi hepiniz bilirsiniz. Benim de artık eğitmeni olduğum Udemy’deki İngilizce kursumda, benimle soru-cevap etkileşimi yaparken, teslim ettiğiniz ödevlere geribildirim de alabiliyorsunuz. Online araçlar sayesinde karşılıklı konuşma pratiği de yapmanız mümkün. Video paylaşım platformu olan Flipgrid sayesinde benimle ve dersi alan diğer öğrencilerle etkileşime girerek konuşma becerilerinizi de geliştirebiliyorsunuz. İnternet üzerinden satın alacağınız birçok kursun aksine bu derste öğrendiklerinizi uygulama şansı sağlayabilmenizi istedik, ki bu da dil gelişiminin vazgeçilmez bir unsurudur.

Her ünitenin pratiğini yapmanız için açtığımız konuşma konularına bir video göndererek yanıt verebiliyorsunuz. Bu videolara ben ya da diğer öğrenciler yine videolu cevap gönderiyor, ve bu böyle devam ederek anlamlı diyaloglar oluşturuyor. Herkes ne zaman isterse o zaman video gönderdiği için hem ekstra bir vakit almıyor hem de cevabınızı hazırlamanız için düşünme şansınız oluyor.

ONLINE EĞİTİM YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK

Sanıyorum ki, yakın zamanda örgün eğitimin online eğitime karşı neredeyse hiçbir kozu kalmayacak ve teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesiyle online eğitim her kademede daha da yaygın şekilde kullanılmaya devam edecek.

Udemy’deki dersime buradan erişebilirsiniz.